PĒTERIS VANAGS. PERSONĀLIZSTĀDE "AICINĀJUMS DĀRZĀ"
12.05. – 05.06. 2011.
No 12. maija līdz 5. jūnijam Latvijas Fotogrāfijas muzeja abos stāvos iekārtota latviešu fotogrāfa Pētera Vanaga personālizstāde. Ekspozīcijā ietverti vairāk kā piecdesmit darbi, kas radīti galvenokārt laikā no 60. gadu vidus līdz 80. gadu sākumam. Apmeklētāji varēs apskatīt fotosērijas „Kāpēc man tikties ar tevi?”, „Dārzā”, „Bez nosaukuma” un citus autora darbus. Pētera Vanaga fotoattēlos vērojami gan dabas motīvi, piemēram, zāle vai akmeņi, kuru attēlojumā uzsvērtas gaismēnas un dažādo virsmu faktūras, gan abstrakti formas risinājumi. Attēlus raksturojusi mākslas zinātniece Alise Tīfentāle žurnāla „Fotokvartāls” 2010.gada oktobra numurā: „Grafiski izcelts koka zaru raksts, ar dubultekspozīcijas paņēmienu veidoti akti, ar ūdens pilienu fotogrammu papildināts sievietes portrets. Izmantots arī paaugstināts kontrasts, solarizācija, reljefs, kā arī platleņķa objektīvs optiskas deformācijas panākšanai. Šādas metodes fotomākslā tiek izmantotas ar mērķi “padarīt pazīstamo nepazīstamu”. Teiktais īpaši attiecināms uz sēriju “Dārzā”, kurā iekļautie darbi veidoti, izmantojot divu solarizētu fotonegatīvu savietojumu. Rezultātā reālistiskie dabas motīvi kļuvuši par izejmateriālu neatšifrējamu, dekoratīvu plaknes rakstu veidošanai.” Pats autors atzinis: „Koki, koku zari – tas ir vesels mūžs. Tajos ir savs vēstījums. Savā ziņā it kā formālisms. Tur veidojas asociācijas – šie darbi nav jāsaprot burtiski.”
Pēteris Vanags dzimis 1941. gadā. Izglītību ieguvis Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas Tēlniecības nodaļā. Sācis fotografēt 1963. gadā. No 60. gadu vidus līdz 70. gadiem aktīvi darbojies Rīgas Fotoklubā. Strādājis par fotogrāfu Rīgas Kinostudijā, Rundāles pils muzejā, Zinātniskās restaurēšanas pārvaldē, Projektēšanas un konstruēšanas biroja fotonodaļā un citur. Veicis fotolaboranta pienākumus ziņu aģentūrā Latinform, uzņēmumā „Fotocentrs” un citur.